Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024 01:16 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 2 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 05 Δεκ 2011 11:00 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Δευτ 05 Δεκ 2011 10:37 pm
Δημοσιεύσεις: 1
Γεια σας ..!
Πρώτα απ ολα θα ήθελα να σας συγχαρώ για την καταπληκτικη δουλεια που εχετε κανει εδω στο Φορουμ.. δεν ηξερα που να κανω το συγκεκριμενο Post καθως δεν υπαρχει Τμημα στο Φορουμ ωστε να κανουμε ερωτησεις ( εκτος και αν υπαρχει και δεν το ειδα :D )
Τελος παντων.. ασχολουμε οσο μπορω με την Γλωσσα και σαν Μαθητης της Γ λυκιου μπορω να πω οτι εχω ενα "Α" ενθουσιασμό.. Ας μπω λοιπον κατευθειαν στο Ψητο.. Οπως εψαχνα για λιγο τσιμπιμενες ασκησεις βρηκα μια η οποια μου εχει μπει στο ματι και θελω αν καποιος ξερει να μου υποδειξει με ποιον τροπο και με ποια λογικη μπορει να λυθει.. παρακατω θα δωσω την εκφωνηση.. Ευχαριστω Για τον χρονο σας ..

Άσκηση :
Για την κρυπτογράφηση των 24 γραμμάτων του Ελληνικού Αλφαβήτου καθώς και των Ψηφίων 0,1,2....,9 χρησιμοποιούμε δυο πίνακες με όνομα ΑΛΦΑΒΗΤΟ και ΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΗΣΗ αντίστοιχα όπου στον πρώτο τοποθετουμε τους χαρακτήρες Α,Β,Γ....Ω,1,2....,9 με οποιαδήποτε σειρά, ενώ στο δεύτερο αποθηκεύουμε σε κάθε θέση τον αντίστοιχο χαρακτήρα κρυπτογράφησης. Για παράδειγμα το στοιχείο ΑΛΦΑΒΗΤΟ [ι] Κρυπτογραφείται σαν ΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΗΣΗ [ι] . Να δώσετε Αλγόριθμο ο οποίος θα κάνει τα παρακάτω :
Α ) Εμφανίζει το μήνυμα <<Δωσε Πρόταση>> και στην συνέχεια διαβάζει μια πρόταση 80 χαρακτήρων και την αποθηκεύει σε ένα μονοδιαστατο πίνακα χαρακτήρων με ονομα ΠΡΟΤΑΣΗ , 80 ΘΕΣΕΩΝ
Β ) Εμφανίζει το μήνυμα <<Κρυπρογραφημένη πρόταση : >> και στην συνέχεια βρίσκει και εμφανίζει την κρυπρογραφημένη πρόταση που προκύπτει ...


Η ασκηση ειναι αρκετα Περίπλοκη? ή μου φαινεται?


Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 17 Ιαν 2012 08:34 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Παρ 30 Μάιος 2008 09:46 pm
Δημοσιεύσεις: 49
Καλώς ήρθες!

Για αρχή +1 στο να μπει υποφόρουμ ερωτήσεων :) .

Όσο για την άσκηση:

Κάθε άσκηση, κατά την γνώμη μου, είναι περίπλοκη μέχρι να την κατανοήσεις :wink:
Η συγκεκριμένη είναι μια άσκηση η οποία πιστεύω ότι είναι επιπέδου πανελληνίων και όχι απαραίτητα 4ο θέμα! Απλώς η εκφώνηση μπορεί να μπερδεύει λίγο παραπάνω τον αναγνώστη αν δεν έχει ξαναδιαβάσει παρόμοιου τύπου εκφώνηση... Ουσιαστικά αν την αναλύσουμε λίγο συνοψίζετε στα παρακάτω :
  • Υπάρχει (δεδομένος) ένας πίνακας ΑΛΦΑΒΗΤΟ ο οποίος περιέχει τα κεφαλαία γράμματα του ελληνικού αλφαβήτου ('Α'-'Ω') και τα ψηφία (0 ... 9), δηλαδή θα έχει συνολικά 34 στοιχεία (η σειρά δεν μας νοιάζει) (οπότε ένας ενδεικτικός τέτοιος πίνακας είναι : {'8', 'Ε', '6', 'Ρ', 'Τ', '4', 'Υ', 'Θ', 'Ι', '9', 'Ο', 'Π', 'Α', 'Σ', '7', '0', 'Δ', 'Φ', 'Γ', 'Η', 'Ξ', 'Κ', 'Λ', '5', 'Ζ', 'Χ', '2', 'Ψ', '3', 'Ω', 'Β', 'Ν', '1', 'Μ'}).
  • Υπάρχει άλλος ένας (δεδομένος) πίνακας ΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ο οποίος περιέχει επίσης 34 στοιχεία (δεν μας ενδιαφέρει πια είναι αρκεί να είναι χαρακτήρες)
  • Το πρόγραμμα θα πρέπει να εμφανίζει <<Δωσε Πρόταση>> και μετά να διαβάζει 80 χαρακτήρες
  • Έπειτα θα εμφανίζει <<Κρυπρογραφημένη πρόταση : >> και θα εκτυπώνει τα στοιχεία ενός πίνακα (έστω ΚΡΥΠΤΜΕΝΟΣ) 80 χαρακτήρων που θα έχει υπολογιστεί με το παρακάτω σκεπτικό :
    • Για κάθε χαρακτήρα α[ξ] που θα έχει διαβαστεί θα ισχύει ότι ΚΡΥΠΤΜΕΝΟΣ[ξ] <-- ΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΗΣΗ[ι] όπου ι είναι ένας θετικός ακέραιος αριθμός τέτοιος ώστε ΑΛΦΑΒΗΤΟ[ι] = α[ξ]
Παράδειγμα :
Αν δοθεί ως είσοδος το ΘΕΡ8Τ6Υ και οι πίνακες είναι ο ΑΛΦΑΒΗΤΟ όπως ο παραπάνω ενδεικτικός και ο ΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΗΣΗ είναι {'Γ', 'Ο', 'Α', '2', '4', 'Β', 'Μ', 'Ε', ..(άλλα 26 στοιχεία).. }, τότε τα τελικά στοιχεία του πίνακα ΚΡΥΠΤΜΕΝΟΣ θα είναι :
{'Ε', 'Ο', '2', 'Γ', '4', 'Α', 'Μ'} (Από τα οποία καθένα είναι αντιστοιχισμένο με το διαβασμένο του ίδιου χρώματος)
Η αντιστοίχηση έγινε ως εξής : Το 'Θ' είναι το 8ο στοιχείο του ΑΛΦΑΒΗΤΟ άρα αντιστοιχίζεται με το 8ο του ΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΗΣΗ, το 'Ε' είναι το 2ο στοιχείο του ΑΛΦΑΒΗΤΟ άρα αντιστοιχίζεται με το 2ο του ΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΗΣΗ, κ.ο.κ.)
Ελπίζω να βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα περισσότερο :D . Ότι άλλη διευκρίνηση/βοήθεια θέλεις ή αν έχεις κάποια άλλη απορία μην διστάσεις να ρωτήσεις :)

_________________
"Δύο πράγματα είναι ατελείωτα (άπειρα), το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, για το 1ο δεν είμαι σίγουρος." Einstein
"Τα πάντα ρει" (Τα πάντα ρέουν/αλλάζουν) Ηράκλειτος
"Μη μου τους κύκλους τάραττε" Αρχιμήδης


Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 2 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Προβολές: